Workshopy první pomoci

Kde?

Workshopy první pomoci pro návštěvníky akce se budou konat ve velkém stanu Záchranného týmu OS ČČK Ostrava, který bude označen bannerem „Workshop první pomoci“.

Stan bude umístěn uvnitř Trojhalí. Kapacita je omezena, proto doporučujeme přijít včas.

Jak dlouho?

Krátké workshopy, které zaberou 10-15 minut, jsou připraveny tak, abyste si mohli s pomocí lektora zkusit poskytování první pomoci a byly zodpovězeny vaše případné dotazy.

Budou připraveny workshopy na 4 témata v dopoledním a odpoledním bloku.

Začínáme již v 10:00!

Rozvrh a témata workshopů

Hrad žije první pomocí - Workshopy pro veřejnost
Hrad žije první pomocí - Workshopy pro veřejnost
KPR
Krvácení
Bezvědomí
Volání IZS
Infarkt
 • KPR - Buš do mě, ať není po mě!

  Začátek: 10:00 a 13:00

  Naši lektoři Vám na našich figurínách předvedou, jak se provádí základní neodkladná kardiopulmonární resuscitace.

  Víte kdy začít s masáží srdce? Dýchali byste do poraněného? Kdy masáž má smysl a kdy už ne? Víte kolik stlačení za minutu byste měli provést? Jsou nějaké pomůcky co mi pomohou udržet tempo masáže? Jak hluboko mám stlačovat? A co děti?!

  Otázek je spousta, na workshopu si můžete celkový postup sami vyzkoušet a rozhodně se nemusíte bát zeptat!

 • Zástava krvácení – Záchranný špunt do žíly

  Začátek: 10:30 a 13:30

  Naši lektoři Vám názorně ukáží, jak postupovat při krvácivých poraněních.

  Používá se ještě vůbec škrtidlo? Jaké můžu vytáhnout těleso z rány? Co je to ten tlakový obvaz? Mám strkat prsty do rány? – jestliže si nedokážete odpovědět na tyto otázky, náš workshop je pro Vás přímo ideální!

  Přijďte se obohatit a vyzkoušet si své znalosti první pomoci, budete-li chtít můžete si všechno vyzkoušet na vlastní kůži a také se trochu “umazat“ od krve.

 • Bezvědomí - Dá ti tvé svědomí, nechat člověka v bezvědomí?

  Začátek: 11:00 a 14:00

  Naši lektoři Vám vysvětlí jak poznáte člověka v prostém bezvědomí, se zachovalými životními funkcemi, názorně si také ukážeme jak při takovém stavu postupovat.

  Je pro Vás polohování člověka v bezvědomí oříšek? Pojďte ho s námi rozlousknout! Po absolvování našeho workshopu budete vědět jak postupovat při bezvědomí, jak vypadá stabilizovaná poloha nebo k čemu jsou dobré tzv. bolestivé podněty.

 • Volání ZZS - Tísňové volání co nejeden život zachrání

  Začátek: 11:30 a 14:30

  Naši lektoři Vám poradí co přesně chtějí na druhém konci linky dispečeři slyšet.

  Kdy volat a kdy ne? 155 nebo 112? Je nutné zadávat adresu, nebo mě vyhledají podle GPS? Dokážu pochopit co mám se zraněným udělat podle pokynu dispečerky? Za jak dlouho ke mě přijedou ve městě a za jak dlouho v okrajových částech?

  Včasné a věcné volání na tísňové linky zachraňuje životy, přijďte si s námi odpovědět na všechny případné otázky aby jste nebyli při případném volání zaskočeni.

 • Bonus: Interní stavy, se kterými si nevíme rady

  Závěrem každého workshopu se budeme snažit přiblížit varovné příznaky nejčastějších interních stavu, se kterými se můžete setkat.

  Pokud vás zajímá co dělat při akutních stavech při cukrovce, při cévní mozkové příhodě, při akutním infarkt myokardu nebo při epileptickém záchvatu, je náš workshop tou pravou volbou!